ورق فولادی چیست؟ | فروشگاه آهن آلات آهن استیشن

ورق فولادی چیست؟

چکیده

قیمت ورق‌های فولادی تحت تاثیر آلیاژها، روش تولید و کارخانه تولید ورق‌ها می‌باشد. با دانستن نحوه محاسبه وزن ورق آهن شما می‌توانید قیمت آن را به راحتی بدست بیاورید.

۱۴۰۱ سه شنبه ۱۰ خرداد
244
ورق فولادی چیست؟

 

کشور ما یکی از بزرگ‌ترین دارندگان معادن آهن و فولاد است و دارای کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگی هم در فرآوری فولاد می باشد. ورق‌های فولادی یکی از پرکاربردترین مقاطعی هستند که هر کدام در بخش های مختلفی از صنعت و ساخت ساز ساختمان ها به کار می‌روند. ورق‌های فولادی از نظر نوع و روش تولید، مواد اولیه استفاده شده در تولیدشان، خاصیت‌ها و قابلیت‌هایی که دارند، به چندین نمونه مختلف تقسیم می ‌شوند. هرکدام از انواع ورق های‌ فولادی، برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای استفاده صحیح از ورق مناسب، ابتدا باید آشنایی خوبی با انواع ورق‌های فولادی و ویژگی‌های آن‌ها داشته باشید. قیمت ورق های فولادی تحت تاثیر آلیاژها، روش تولید و کارخانه تولید ورق ها می باشد. با دانستن نحوه محاسبه وزن ورق آهن شما میتوانید قیمت آن را به راحتی بدست بیاورید.
برای محاسبه قیمت ورق آهن از فرمول زیر استفاده می کنیم:
طول* عرض *ضخامت* چگالی آهن= وزن.
چگالی آهن معادل ۷.۸۵ است،


فرآیند فراوری ورق فولادی:


ورق های فولادی از تغییر شکل شمش های فلزی تولید می شوند و براساس نحوه تولید، به انواع متنوعی تقسیم بندی شده که دارای کاربردهای متفاوتی نیز می باشد. ماده اولیه تولید ورق فولادی سنگ آهن میباشد.
در مرحله اول سنگ آهن از معدن استخراج می شود و سپس پس از استخراج به کارخانه آورده شده و فراوری و خالص سازی می‌شود. پس از خرد شدن و جداسازی ناخالصی‌ها به شکل گندله در آمده و با حرارت پخته می‌شود.
در مرحله دوم به احیا سنگ آهن میپردازیم معمول ترین روش استفاده از کوره بلند و کوره احیا مستقیم است. خروجی احیا مستقیم آهن اسفنجی می باشد. از آهن اسفنجی به عنوان شارژ کوره قوس استفاده می کنند.
در مرحله سوم شارژ کوره‌های عظیم قوس الکتریکی از ترکیب آهن اسفنجی تولید شده است. پس از تشکیل مذاب آهن، با چند مرحله دمش اکسیژن و سرباره گیری ناخالصی‌ها، از آن جدا و مقادیر کربن کنترل می‌شود. پس از تایید ترکیب شیمیایی، مذاب به واحد ریخته‌گری منتقل می‌گردد.
در مرحله چهارم، شمش فولادی تولید می‌شود. در این مرحله مجددا نمونه گیری ها و آزمایشاتی روی مذاب در کوره ای به اسم ladle furnace صورت میگیرد. پس از ریختن مواد مذاب فولاد به داخل قالب، جریانی از آب به آرامی آهن را سرد می‌کند و شمش فولادی تولید می‌شود . سپس نمونه ها برای تایید صحت گرید ایجاد شده به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

 

خرید ورق فولادی از آهن استیشن

 

انواع ورق فولادی


در ادامه به معرفی انواع ورق فولادی می پردازیم:


• ورق سیاه:

یکی از پرکاربردترین انواع ورق‌های فولادی است.


• ورق روغنی:

سطحی بسیار براق و صیقلی دارد.


• ورق گالوانیزه:

از ورق روغنی تولید می شود.


• ورق رنگی:

از رنگ پاشی ورق گالوانیزه در کوره های خاص تولید می شود.


• ورق اسیدشویی:

به فرآیندی گفته می شود که طی آن چربی های روی ورق سیاه که توسط نورد گرم به ضخامت دلخواه رسیده است.


• ورق قلع اندود:

ماده اصلی ورق قلع اندود از ورق نورد گرم یا همان ورق سیاه می باشد.


• ورق فولادی تین پلیت:

نوع دیگری از ورق قلع اندود می باشد.


• ورق کرکره:

به شکل طرح دار شده‌ی ورق گالوانیزه و یا ورق رنگی گفته می شود.


• ورق آجدار:

نوعی ورق گرم است که در سطح آن برآمده گیهایی به شکلهای مختلف دارد که به گل ورق معروف است.


• ورق آلومینیوم:

از جنس فلز آلومینیوم بوده که به فلز سبک نیز معروف می باشد.


• ورق استنلس استیل:

به ورقی گفته می شود که پایه آن آهن است اما آلیاژهای دیگری نیز دارد.
تشخیص و تایید استانداردهای انواع ورق و خرید ورق آهن باید زیر نظر متخصصین این رشته و تهیه آن از منابع و شرکتهای معتبر صورت گیرد کادر مجرب و متعهد شرکت آهن استیشن میتواند مشاوره ای امین و مطمئن در زمینه خرید این محصولات باشد.

مهسا عباس زاده

کارشناس تولید محتوا