همه چیز در مورد تسمه ماشینکاری

همه چیز در مورد تسمه ماشینکاری

چکیده

قطعات بریده شده از ورق فولادی با ابعاد مختلف را تسمه می گویند. به طور کلی تسمه‌های آهنی از لحاظ روش ساخت به سه نوع، تسمه ماشینکاری، تسمه نوردی و تسمه فابریک تقسیم می‌شوند. تسمه ماشینکاری نوع خاصی از تسمه‌های پرکاربرد فولادی می‌باشد. این تسمه مقطعی شبیه ورق فولادی دارد و تفاوت آن عرض کمترش نسبت به ورق فولادی می ‌باشد. شکل این مقطع فولادی به صورت مستطیل است.

۱۴۰۱ سه شنبه ۲۱ تير
200
همه چیز در مورد تسمه ماشینکاری

تسمه آهنی ماشینکاری شده چیست؟


قطعات بریده شده از ورق فولادی با ابعاد مختلف را تسمه می‌گویند. به طور کلی تسمه‌های آهنی از لحاظ روش ساخت به سه نوع، تسمه ماشینکاری، تسمه نوردی و تسمه فابریک تقسیم می‌شوند. تسمه ماشینکاری نوع خاصی از تسمه‌های پرکاربرد فولادی می‌باشد. این تسمه مقطعی شبیه ورق فولادی دارد و تفاوت آن عرض کمترش نسبت به ورق فولادی می ‌باشد. شکل این مقطع فولادی به صورت مستطیل است. این محصول در فرآیند تولیدش نه تنها تحت عملیات برش قرار میگیرد، بلکه برای اینکه تسمه بریده شده به کالایی مناسب مصرف تبدیل شود، نیاز به طی فرآیندهای دیگری نیز هست که بنا به استفاده از ماشین آلات و ابزار لازم که در این پروسه به کار گرفته میشود، به این تسمه، تسمه ماشینکاری شده می‌گویند. تسمه ماشینکاری را در مواردی استفاده می‌کنند که نیازمند ابعاد و دقت خاص باشد به همین دلیل در ساخت آن باید ابزار با دقت بالا استفاده شود. از تفاوت‌های مهم تسمه فولادی با سایر تسمه‌ها استحکام کششی آن است. در ادامه این مطلب با تسمه ماشینکاری و کاربرد آن آشنا خواهید شد.

 

قیمت تسمه ماشینکاری


تولید تسمه ماشین کاری


تولید تسمه ماشینکاری به این صورت است:


برشکاری ورق:

ورقهای فولادی ابتدا در انتظار برش قرار می‌گیرند. برش با استفاده از دستگاه گیوتن ورق بر انجام گرفته می شود. سپس ورق‌ها براساس وزن و یا نوع سفارش مشتری برش می‌خورند. هنگام برش ورق با گیوتین، قطعه حاصل به شکل کمان می‌شود. به این حالت از تسمه ایجاد شده، اصطلاحا شمشیری شدن می‌گویند. علاوه بر شکل شمشیری که این تسمه‌ها هنگام برش به خود میگیرند، شکل دیگر تسمه به حول محور طولی است. اصطلاحا به این الت تابیدگی می‌گویند.

 

 اتوکشی تسمه ها:

برای برطرف کردن این کمان ها و تابیدگی‌ها، ورق‌ها نوبت اول وارد دستگاه اتوکشی میشود. دستگاه اتوکشی به وسیله نوردکاری سرد باعث صاف شدن ورق‌ها می‌شود.


ماشینکاری تسمه ها:

در نهایت ماشینکاری ورق است، که نام تسمه ماشینکاری هم به دلیل انجام این مرحله در برش ورق انتخاب شده است. علاوه بر شکل شمشیری که این تسمه‌ها هنگام برش به خود می‌گیرند، شکل دیگر تسمه به حول محور طولی است که جهت برطرف کردن تابیدگی های ورق عملیات نورد سرد و به کمک غلتکهایی ورق را در جهت سخت آن وارد کرده تا تابیدگی آن بر طرف شود.


 آماده سازی برای برش:

پس از مراحل فوق در بسته بندی مناسب بر اساس وزن و تعداد سفارش آماده شده و پس از عملیات به مشتری تحویل می‌گردد.

 

قیمت روز تسمه

 

معایب و مزایای تسمه ماشینکاری


از جمله مزایا:


A. ظاهر صاف و تر و تمیز از ویژگی‌های برجسته این قطعه است و به صورت شاخه 6 متری به بازار عرضه می‌گردد.
B. تلرانس آنها خیلی کم است و بسیار با استانداردها و نیاز بازار مطابقت دارد.
C. آلیاژ آن که به انتخاب مشتری می‌تواند گالوانیزه، استیل و… باشد.


از جمله معایب:


• از نظر قیمت تسمه های ماشین کاری شده نسبت به تسمه هایی دیگر گران تر هستند.
• اغلب بعد از تولید تاب برمی‌دارند.
• بعد از برش لبه‌های آنها بسیار تیز و برنده می‌شود.


کاربرد تسمه ماشینکاری


 1. مصارف صنعتی
  2. مصارف ساختمانی
  3. سازه‌های فلزی
  4. تیرچه‌های فلزی (کرومیت)
  5. گاردریل
  6. استفاده در حمل و نقل
  7. کشتی سازی
  8. اتومبیل سازی
  9. کابل تلفن و برق
  10. بسته‌‌بندی‌ بار‌های سنگین(لوله و پروفیل)
  11. کارخانجات تولیدی
  12. ساخت بادبند
  13. صنعت درب و پنجره
  14. ساخت گریتینگ


قیمت تسمه ماشینکاری و نحوه خرید آن از آهن استیشن


شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن استیشن از کلیه قیمت‌های روز تسمه ماشینکاری مطلع شوید. همچنین جهت تایید موجودی و قیمت تسمه ماشینکاری می‌توانید با کارشناسان آهن استیشن در ارتباط باشید.

مهسا عباس زاده

کارشناس تولید محتوا