لوله گالوانیزه چیست؟ کاربرد و مشخصات لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه چیست؟ کاربرد و مشخصات لوله گالوانیزه

چکیده

لوله گالوانیزه یا لوله آهنی سفید لوله های فولادی و درز داری هستند. به منظور افزایش مقاومت آن به خوردگی، زنگ زدگی و اسیدها با فلز روی آبکاری شده اند. حالا به مفهوم گالوانیزه میپردازیم: برای افزایش عمر لوله گالوانیزه از فلز روی استفاده می کنند. این فلز از تماس سیالات و یا گازهایی که از درون لوله می‌گذرند جلوگیری می‌کند.

۱۴۰۱ سه شنبه ۲۱ تير
280
لوله گالوانیزه چیست؟ کاربرد و مشخصات لوله گالوانیزه

 

لوله گالوانیزه یا لوله آهنی سفید لوله های فولادی و درز داری هستند. به منظور افزایش مقاومت آن به خوردگی، زنگ زدگی و اسیدها با فلز روی آبکاری شده اند. حالا به مفهوم گالوانیزه میپردازیم: برای افزایش عمر لوله گالوانیزه از فلز روی استفاده می کنند. این فلز از تماس سیالات و یا گازهایی که از درون لوله می‌گذرند جلوگیری می‌کند. فلز روی به عنوان یک لایه محافظ بر لوله‌ها قرار می‌گیرد. روی در درون لوله به عنوان یک عایق مستحکم عمل می کند. و همچنین مقاومت لوله بالا می‌رود و عمر مفید سازه‌هایی که به کاربرد لوله گالوانیزه پی برده‌اند، بیشتر است. همین ویژگی های گالوانیزه موجب شده تا انواع لوله گالوانیزه، اغلب به عنوان لوله آب مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه درباره ی لوله‌ گالوانیزه و ویژگی‌های آن به طور کامل صحبت می‌کنیم.

 


لوله های گالوانیزه بر اساس روش تولید


لوله های گالوانیزه سرد:

در روش سرد، لوله ها را درون محلول الکترولیت روی قرار می دهند و روی به روش الکترولیز بر سطح لوله گالوانيزه قرار می گیرد. هنگامی که آهن گالوانیزه می شود، در لایه ای از روی پوشانده می شود که ممکن است براق تا خاکستری مات باشد. در صورت تمایل، پوشش روی را می توان رنگ آمیزی کرد یا به همان صورت مورد استفاده قرار داد. در این روش ضخامت روی بسیار کمتر از ضخامت روی در روش گالوانیزاسیون گرم است. زبری سطح لوله گالوانیزه سرد بیشتر بوده و همچنین از خواص مقاومت به خوردگی کمتری نیز برخوردار است. از لوله ی گالوانیزه سرد به علت ضخامت کم در مصارف خانگی استفاده می شود.


لوله های گالوانیزه گرم:

تحت فرآیندی در حمامی شامل کلرید آمونیوم یا محلول آبی کلرید روی یا محلول آبی مخلوط کلرید آمونیوم و کلرید روی قرار می گیرد. فلز مذاب با زیرلایه آهنی واکنش داده و یک لایه آلیاژی تولید می کند. پس از آنکه لوله ها به محلول فلاکس آغشته شدند؛ لوله در کوره تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد حرارت دیده سپس لوله ها را درون وان مذاب روی قرار می دهند و این لوله ها با روی مذاب پوشانده می شوند که روش گالوانيزاسیون گرم سطحی براق و منعکس کننده را به لوله می دهد. گالوانیزه گرم دارای مزایایی از جمله یکنواختی پوشش، چسبندگی قوی و عمر طولانی است. لوله تولید شده با روش گالوانیزه گرم، کیفیت بالاتر، طول عمر، ضخامت و تراکم پوشش بالا، راحت تر بودن انجام آن و قیمت بیشتری نسبت به گالوانیزاسیون سرد دارد.


لوله‌های گالوانیزه بر اساس وزن


لوله‌های گالوانیزه بر اساس وزن، به سه دسته‌ی سبک، متوسط و سنگین تقسیم می‌شوند. این لوله ها بهترین انتخاب برای انتقال فاضلاب محسوب می شوند. لوله گالوانیزه سبک که به آن لوله گالوانیزه صنعتی نیز گفته می شود، به منظور افزایش مقاومت نسبت به خوردگی، جداره‌ های داخلی و خارجی آن با فلز روی پوشش داده شده است و لوله اولیه آن درزدار می ‌باشد. ضخامت لوله گالوانیزه سبک از ضخامت لوله گالوانیزه سنگین کمتر بوده و مقاومت فشاری آن نیز کمتر است. برای ساخت گلخانه، لوله‌ی گالوانیزه‌ی سبک پیشنهاد می‌شود. لوله های گالوانیزه سنگین به دلیل برخورداری از ضخامت پوششی بیشتر از لوله گالوانیزه سبک، به این نام شناخته می شود. لوله گالوانیزه سنگین همچنین به دلیل تولید در ابعاد بزرگ تر نسبت به لوله گالوانیزه سبک و برخورداری از وزن بیشتر به دلیل پوشش ضخیم تر، قیمت به مراتب بیشتری از آن دارد. لوله گالوانیزه متوسط به دلیل کارایی و مقاومت بالایی که دارد، بهترین انتخاب برای پروژه های عمرانی بزرگ محسوب می شوند. بسته بندی این نوع لوله به شکل بندیل بوده و هر بندیل با توجه به وزنی که دارد قیمت گذاری می شود.

 

 

قیمت لوله گالوانیزه

 


انواع لوله گالوانیزه


لوله گالوانیزه آهنی:

لوله گالوانیزه آهنی از فرآیند نورد آهن سفید ساخته می شود که این لوله ها از نوع لوله های درز دار شناخته می شوند و درز جوش موجود در آنها ناشی از اتصال لبه های ورق با استفاده از جوشکاری در حین ساخت لوله می باشد. سپس این لوله های آهنی با یک لایه از عنصر روی پوشش داده می شوند تا مقاومت آهن در برابر خوردگی را افزایش دهد.


لوله گالوانیزه فولادی:

لوله گالونیزه فولادی، از جنس فولاد بوده که یک لایه پوششی از عنصر روی طی فرآیند گالوانیزاسیون روی آن ایجاد شده است. لوله‌ی گالوانیزه‌ی فولادی نسبت به لوله‌ی گالوانیزه‌ی آهنی در برابر اسیدها مقاومت کمتری دارد. سبک ‌و براق‌ بودن لوله‌ی گالوانیزه‌ی فولادی نسبت به نوع آهنی بیشتر است.


کاربرد لوله های گالوانیزه


 در ساخت تصفیه‌خانه‌ها و سیستم‌های تهویه
 انتقال سیالات (آب و گاز) در گلخانه ها و منازل
 در سازه های فلزی و دکل های مخابراتی
 محافظت از کابل های شبکه و برق
 پایه فنس
 حصار کشی
 آبیاری زمین‌های کشاورزی


مزیت های لوله های گالوانیزه


• ضد زنگ بودن
• هزینه کم فرآیند گالوانیزه کردن
• لوله های گالوانیزه نرخ فشار را افزایش می دهند.
• روند بازرسی لوله گالوانیزه ساده و واضح است.
• شکل خوب و بدنه مقاوم


معایب های لوله های گالوانیزه


• خوردگی داخلی
• آلودگی آب باعث گرفتگی لوله ها میشود.
• قیمت بالاتر در برابر سایر لوله ها


در این مقاله سعی کردیم تا درباره انواع لوله گالوانیزه، کاربردها، روش تولید آن‌ها اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه قصد خرید لوله گالوانیزه را داشته باشید، می‌توانید با کارشناسان و متخصصان آهن استیشن تماس حاصل کنید.

مهسا عباس زاده

کارشناس تولید محتوا