مزایا و معایب ورق عرشه فولادی

مزایا و معایب ورق عرشه فولادی

چکیده

نوعی ورق راه‌ راه یا موّاج از جنس فولاد و ذوزنقه ای شکل است، که به عنوان سقف یا کامپوزیت از آن استفاده می‌شود، که به روش نورد سرد تولید می‌شود. سقف عرشه فولادی یکی از روش های جدید اجرای سقف است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. سقف عرشه فولادی توسط تیرهای فولادی یا تیرچه ها، پشتیبانی خواهند شد. وزن سقف عرشه فولادی نسبت به مقاومت بالای آن بسیار کم است و همین ویژگی سبب کاهش هزینه‌های می‌شود.

۱۴۰۱ شنبه ۱ مرداد
223
مزایا و معایب ورق عرشه فولادی

 

در این مقاله قرار است از سقف عرشه فولادی، مزایا و معایب آن صحبت کنیم. در ابتدا بهتر است کمی با سقف عرشه فولادی آشنا بشویم.

 


سقف عرشه فولادی چیست؟


نوعی ورق راه‌ راه یا موّاج از جنس فولاد و ذوزنقه ای شکل است، که به عنوان سقف یا کامپوزیت از آن استفاده می‌شود، که به روش نورد سرد تولید می‌شود. سقف عرشه فولادی یکی از روش های جدید اجرای سقف است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. سقف عرشه فولادی توسط تیرهای فولادی یا تیرچه ها، پشتیبانی خواهند شد. وزن سقف عرشه فولادی نسبت به مقاومت بالای آن بسیار کم است و همین ویژگی سبب کاهش هزینه‌های می‌شود. ورق فولادی یک محصول مناسب برای ساختمان های چند طبقه و سکوی عالی برای سقف ها یا کف های بتنی است. با وجود وزن سبک این نوع ورق، عمر و دوامی 50 ساله دارد. اجزا و مشخصات سقف های مرکب عرشه فولادی عبارت است از: ورق گالوانیزه ذوزنقه ای، برشگیر (گل میخ)، بتن، آرماتور (میلگرد)، تیرفرعی و فلاشینگ. سقف عرشه فولادی به چند شکل مختلف تولید می شود که ۲ نوع متداول آن عبارتند از: سقف عرشه فولادی غیر مرکب و عرشه فولادی مرکب. در زیر به مزایا و معایب این محصول می پردازیم تا به آن بهتر آشنا شوید.

 

قیمت ورق عرشه فولادی

 


مزایای سقف عرشه فولادی

 


سرعت بالای تولید:

سرعت بالای تولید سقف عرشه فولادی به این معنی است که در یک روز تا هزار متر مربع تولید شده و حدود نصف اجرای سقف را کم می کند.

 


2. سبک بودن:

وزن کم سقف های عرضه فولادی نسبت به سایر اسکلت های فولادی از مهمترین مزایای این سقف ها می باشد. وزن کم این عرشه‌ها باعث شده است تا وزن مرده سقف کاهش یابد و 30 الی 40 درصد در مصرف فولاد اسکلت ساختمان صرفه‌جویی شود. حدود 25% از بار مرده سقف را کم می کند، 40 تا 70% مصرف میلگرد سقف را کم می کند.

 


3. کاهش لرزش ساختمان:

عایق صدابودن، یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این سقف است؛ این ویژگی سبب می‌شود تا سر و صدا تا حد زیادی کاهش یابد. لذا آن دسته از افرادی که حساسیت فراوانی به سرو صدا دارند می توانند از سقف عرشه فولادی برای سازه خود استفاده نمایند.

 


4. کاهش خطا، هنگام ساخت:

ساخت این نوع سقف ها به صورت صنعتی انجام می شود به همین دلیل موجب می شود تا خطاهایی که ممکن است نیروی انسانی در حین نصب و اجرای سقف عرشه فولادی داشته باشند، به میزان زیادی کاهش داشته باشد.

 


5. مقاومت بالا در برابر حوادث طبیعی و شرایط جوی:

سقف عرشه‌ی فولادی به دلیل مقاومتی که دارد، می‌تواند بارهای حین اجرای کار را کنترل کرده و به عنوان سکوی کار، مورد استفاده قرار گیرد. همچنین بعد از اینکه این نوع از ورق ها به عنوان سقف در سازه قرار گرفتند دسترسی به تاسیسات آسانتر می شود.

 


6. زیبایی ظاهری:

با وجود این که سقف های عرشه فولادی اصولا المان های سازه ای هستند اما به دلیل پوشش گالوانیزه و داشتن فرم های مختلف از لحاظ بصری نیز جذاب بوده و با یک پوشش مناسب دارای دوام بالا، نگهداری آسان و زیبایی فوق العاده ای خواهند بود.

 


7. صرفه اقتصادی:

هزینه اجرای اسکلت را بیش از 50 درصد کاهش می دهد، سرمایه به سرعت باز می گردد، هزینه های بالاسری نظارت و اجرا کم می شود، وام صنعتی سازی حداکثری به آن تخصیص می یابد، هزینه های کارگاهی کاهش می یابد و قیمت ورق عرشه فولادی کاملا نسبت به سایر مصالح مقرون به صرفه است.

 


8. سرعت نصب بالا:

سرعت نصب این عرشه‌ها تقریبا 12 الی 14 برابر سرعت نصب سقف‌های قدیمی و بتنی است.

 


9. فضای کمی برای دپو و نگهداری لازم دارد.


10. بسیاری از مصالح و فرآیند ها مثل قالب بندی، برخی تیرهای فرعی و شمع را حذف می کند.


11. از نظر مدیریت کیفی ISo 9001 مورد تایید است.


12. از نظر فنی مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی مورد تایید است.


13. با ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان منطبق است.


14. مدرن بودن

 

قیمت روز ورق عرشه فولادی

 


معایب سقف عرشه‌ی فولادی


• پیچیدگی کاربرد:

 

اگرچه سرعت اجرای سقف عرضه فولادی بالاست اما اجرای تمهیدات لازم است. چرا که نصب این سقف های سخت است و باید شرایط بسیاری را سنجید و رعایت کرد.


• نصب سخت:

نصب این سقف سخت است و برای نصب آن باید شرایط را بسیار بسنجید و نکات خاصی را رعایت کنید. هرچند سرعت تولید سقف عرشه فولادی بسیار بالاست. معمولا لرزش سقف عرشه فولادی لرزش زیادی دارد و برای از بین بردن این لرزش طبق استاندارد های مقررات ملی ساختمان عمل کنید. تمام جوش های سقف عرشه فولادی باید توسط ناظر کنترل شود. برای کنترل کردن خوردگی باید دقت داشته باشید که سقف فولادی شما پوشش دهی مناسبی داشته باشد. استفاده کردن از روی خام باعث افزایش مقاومت سازی در برابر خوردگی سقف عرشه می شود در نتیجه در شرایط گوناگون جوی یا آب و هوایی محافظت می شود.

 

 


مطلب پایانی


برای آگاهی از نحوه ی سفارش سقف عرشه فولادی و مشاوره رایگان در مورد هر محصول دیگر می توانید از طریق شماره تماسهای موجود در سایت با ما در ارتباط باشید. کارشناسان فروش ما به صورت تمام وقت آماده پاسخگویی  به سوالات شما عزیزان هستند.( 02191006004)

 

مهسا عباس زاده

کارشناس تولید محتوا