انواع میلگرد آجدار

انواع میلگرد آجدار

چکیده

پروفیل با سطح مقطع دایره توپر، معمولا دارای آج می باشند. میلگرد، فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. میلگردها از لحاظ ظاهری، به سه دسته آجدار، ساده و کلاف تقسیم می‌شوند. این میلگردها دارای تفاوت هایی در خواص استحکامی و در نتیجه کاربرد با یکدیگر هستند. بیشتر میلگردها از شمش‌های فولادی، نورد می‌شوند.

۱۴۰۱ شنبه ۱ مرداد
198
انواع میلگرد آجدار

 

میلگرد چیست؟


پروفیل با سطح مقطع دایره توپر، معمولا دارای آج می باشند. میلگرد، فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. میلگردها از لحاظ ظاهری، به سه دسته آجدار، ساده و کلاف تقسیم می‌شوند. این میلگردها دارای تفاوت هایی در خواص استحکامی و در نتیجه کاربرد با یکدیگر هستند. بیشتر میلگردها از شمش‌های فولادی، نورد می‌شوند. میلگردها باید دارای نوعی شناسه باشند که می‌تواند برای شناسایی نورد تولیدکننده از آن‌ها استفاده شود. در مطلب فوق سعی داریم شما را با انواع میلگرد آج دار آشنا کنیم.


میلگردهای آجدار


آج روی میلگرد، کمک می‌کند تا بتن، بهتر به سطح میلگرد بچسبد. میلگرد آجدار یکی از پرکاربردترین مقاطع بکار رفته در ساختمان سازی است که تنوع سایز و نوع آج بکار رفته در آن در ایران بسیار بالا است. انواع میلگرد آجدار خود را به یکی از سه شکل آج جناغی، آج مارپیچ و آج مرکب یا دوکی شکل تولید می‌کنند. از کاربردهای میلگرد آجدار می‌توان در مقاوم‌سازی بتن در انواع سازه‌ی بتنی مانند پل‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس BRT، ساختمان‌ها و برج‌ها اشاره کرد.


انواع میلگرد آجدار


میلگرد A2 :

میلگرد A2 نوعی از میلگرد آجدار است که نوع آج آن به صورت مارپیچ بوده و نسبت به میلگرد ساده از استحکام بالاتری برخوردار است. دارای استحکام شکست ۵۰۰ مگاپاسکال می‌باشد. استفاده از این نوع میلگردها در تولید انواع خاموت رایج است. شکل آج بر روی میلگرد A2 که به صورت موازی بوده. اگر از بالا به این میلگرد نگاه کنید به صورت مارپیچ دیده میشد. نسبتا نرم بوده و نسبت به نوع A1 تردتر میباشد.


میلگرد A3 :

پرکاربردترین نوع میلگرد در ساختمان سازی، A3 می‌باشد. شکل آج بر روی میلگرد A3 به صورت مورب و با زاویه ۴۵ درجه بوده که اصطلاحا مانند جناغ استخوان است، به همین دلیل به آن آج جناغی نیز گفته می‌شود. تنش تسلیم و گسیختگی میلگرد A3 نسبت به میلگرد A2 بالاتر بوده. عملیات جوشکاری بر روی این نوع میلگردها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. تنش جاری آن ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع میباشد و تنش گسیختگی آن برابر ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.


میلگرد A4 :

مستحکم ترین نوع از انواع میلگرد آجدار A4 می‌باشد. شکل آج بر روی این نوع میلگرد مرکب است که گاها برخی به آن آج دوکی نیز می‌گویند. در این میلگردها وقتی از بالا به میلگرد نگاه کنید، در دو طرف آج طولی و به صورت چهار نیم مارپیچ که در نهایت به شکل های هفتی و هشتی به نظر می‌رسد، استفاده از میلگرد A4 با تنش تسلیم 500 و520 مگاپاسکال، به ترتیب به عنوان میلگردهای آج 500 و آج 520 خوانده می شوند.

 

 

میلگرد آجدار


انواع میلگرد از نظر کاربرد و تولید


میلگرد ترمکس یا TMT:


میلگردهای عملیات حرارتی شده با استفاده از فرآیند ترمو مکانیکی بهبود داده می‌شوند و از مقاومت بالایی برخوردار هستند، استفاده از این نوع میلگرد در سازه‌های بتنی به ‌ویژه در استفاده هم‌زمان در کنار سیمان مسلح مقاومت بالایی را ایجاد می‌کند. از ویژگی‌های TMT عبارت است از: شکل پذیری و انعطاف پذیری بهتر، استحکام خمشی بیشتر، مقاومت در برابر زلزله بیشتر به نسبت میلگردهای ساده کربنی، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت حرارتی بالا، اقتصادی و مقرون به‌صرفه، بدون از دست دادن مقاومت در اتصالات جوشی و امکان جوشکاری با الکترودهای معمولی را می توان نام برد.


میلگرد آجدار مقاومت بالا یا HSD:


میلگردهای آجدار با مقاومت بالا، میلگردهای فولادی پیچ خورده با لبه‌ها، دنده‌ها، طرح ریزی یا تغییر شکل روی سطح آن‌ها هستند.
این میلگرد به‌طور گسترده به‌منظور تقویت در ساخت و ساز استفاده می‌شود. ویژگی‌های میلگرد HSDعبارت است از: مقدار کم کربن، قابلیت شکل پذیری، استحکام و توانایی جوشکاری بالا، استحکام خمشی بیشتر، قدرت جوشکاری 100٪ نسبت به میلگردهای معمولی، مقاومت کششی بالا و قابلیت انعطاف پذیری بالا است. این میلگردها دارای طیف وسیعی از کاربردها مانند ساخت ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی، پل‌ها و غیره هستند.


استانداردهای کنونی میلگردهای آجدار


• میلگرد آجدار ۳۴۰ – میلگرد آجدار مارپیچ
• میلگرد آجدار ۴۰۰ – میلگرد آجدار جناقی
• میلگرد آجدار ۵۰۰ – میلگرد آجدار مرکب


میلگرد آجدار یکی از پرکاربردترین مقاطع بکار رفته در ساختمان سازی است که تنوع سایز و نوع آج بکار رفته در آن بسیار بالا است. لذا بنا به نوع کاربرد مورد نیاز، توصیه میشود حتما از میلگرد مناسب با آن کاربرد استفاده شود. کارشناسان آهن استیشن آماده هر گونه راهنمایی به شما عزیزان هستند. (02191006004)

 

قیمت روز میلگرد آجدار

 

مهسا عباس زاده

کارشناس تولید محتوا