تفاوت میان ورق روغنی و ورق سیاه

تفاوت میان ورق روغنی و ورق سیاه

چکیده

هر دو نوع ورق‌های سیاه و روغنی با استفاده از فرآیند نورد ایجاد می‌شوند. اما اگر مراحل نورد در دمایی پایین‌تر از نصف دمای ذوب ماده انجام شود به این روش فرایند نورد سرد گفته می‌شود. این در حالی است که اگر نورد در دماهای بالا صورت گیرد به آن نورد گرم می‌گویند. برای تولید ورق سیاه تختال‌ها و شمش‌ها به‌عنوان مواد اولیه در کوره پیش گرم با دمای بیش از 1000 درجه سانتی گراد قرار گرفته و از قفسه‌های نورد عبور داده می‌شوند تا به محصولات نهایی دیگر تبدیل گردند.

۱۴۰۱ يکشنبه ۹ مرداد
184
تفاوت میان ورق روغنی و ورق سیاه

 

 باید بیان شود که به ورق‌های تولید شده به شیوه نورد سرد و به دلیل سطح صاف و صیقلی که دارند ورق روغنی گفته می شوند. اما ورق سیاه طی فرایند نورد گرم تولید شده است. و این مورد باعث می شود که ورق های تولیدی در این روش ظاهر چندان مطلوبی نداشته و مات و کدر باشند. با توجه به اهمیت آگاهی از تفاوت های موجود در این ورق ها و انتخاب ورق مناسب برای هر مورد مصرف، در ادامه هر کدام از وجوه تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی را بررسی کرده و برای شما توضیح خواهیم داد.

 


فرآیند تولید ورق سیاه و ورق روغنی


هر دو نوع ورق‌های سیاه و روغنی با استفاده از فرآیند نورد ایجاد می‌شوند. اما اگر مراحل نورد در دمایی پایین‌تر از نصف دمای ذوب ماده انجام شود به این روش فرایند نورد سرد گفته می‌شود. این در حالی است که اگر نورد در دماهای بالا صورت گیرد به آن نورد گرم می‌گویند. برای تولید ورق سیاه تختال‌ها و شمش‌ها به‌عنوان مواد اولیه در کوره پیش گرم با دمای بیش از 1000 درجه سانتی گراد قرار گرفته و از قفسه‌های نورد عبور داده می‌شوند تا به محصولات نهایی دیگر تبدیل گردند. در ادامه محصولات تولید شده در نورد گرم هم می‌توانند با انجام فرایند نورد سرد به قطعات صنعتی و پرکاربرد تبدیل شوند. در فرایند تولید ورق‌های روغنی از ورق‌های سیاه با ضخامت بالاتر به‌عنوان ماده اولیه استفاده شده که پس از اسید شویی، روغن‌کاری می‌گردند. ورق‌های روغنی ازنظر ظاهری شفاف‌تر بوده و قابلیت جوشکاری و رنگ‌آمیزی دارند.

 

ورق سیاه

 


سایز و ابعاد


تفاوت مهم ابعادی این ورق ها در ضخامت شان است. ورق های سیاه به طور معمول ضخامتی بیش تر از ورق های روغنی دارند. ورق های روغنی را می توان تا ضخامت های بسیار پایین هم تولید نموده و از آن ها برای مصارف خاص استفاده کرد. ازنظر ابعادی ورق‌های روغنی دارای دقت بالاتری بوده و سایزهای دقیق‌تری دارند. مشتریان ورق سیاه کسانی هستند که کیفیت ظاهری محصول برای آن ها اهمیت چندانی نداشته و بیشتر استحکام و ویژگی های مکانیکی محصول مد نظر آن ها می باشد.

 


تفاوت در کیفیت


محصولات نورد سرد نیز دارای پوشش سطح با کیفیت بالایی می باشند و از لحاظ صافی سطح و یکنواختی کیفیت بالاتری دارند. میزان کربن در ورق های نورد گرم بیشتر بوده و ورق های سرد به دلیل فرایند آنیلینگ نرم تر می باشند. بنابراین ورق سیاه نسبت به ورق روغنی دارای استحکام بیشتری می باشند. از سوی دیگر ورق‌های روغنی کیفیت ابعادی بالاتری نسبت به ورق‌های سیاه داشته و سایز دقیق‌تری دارا‌ هستند.

 


انعطاف‌پذیری


فرایند آنیلینگی که روی ورق‌های روغنی انجام می‌شود سبب خواهد شد که این نوع ورق‌های فولادی نرم‌تر شوند. و انعطاف پذیری بیشتری دارد.

 

 

تفاوت در قیمت


تفاوت قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی بسیار زیاد بوده و ورق روغنی قیمت دو برابری دارد. در مواردی که نیاز به ورق‌هایی با دقت ابعادی بالا وجود داشته یا ظاهر ورق مهم باشد ورق‌های روغنی به کار می‌روند. از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت ورق‌های فولادی می‌توان به ضخامت ورق، برند آن، قیمت جهانی ورق، قیمت ارز، میزان عرضه و تقاضای ورق در بورس کالا، ابعاد ورق و شیت یا رول بودن آنها نام برد. در مواردی که استفاده از هر دو ورق امکان پذیر بوده و به خصوص هنگامی که ظاهر خیلی اهمیت ندارد، ‌انتخاب ورق سیاه می تواند به کاهش هزینه های ما کمک کند.

 

قیمت ورق سیاه


کاربردهای ورق سیاه


• استفاده برای ساخت تانکرهای بزرگ
• تولید قسمت های گوناگون بدنه خودروها
• استفاده در صنایع فلزی سنگین
• صنعت ساختمان
• ساخت سوله
• ساخت قطعات خودرو
• ساخت تجهیزات کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی
• ساخت مخازن نفت و گاز
• ساخت لوله‌های انتقال آب، نفت و گاز
• صنایع مبلمان اداری و خانگی
• ساخت تجهیزات کشاورزی
• ساخت لوازم‌خانگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، جاروبرقی و ...

 


کاربرد ورق روغنی


 استفاده در ساخت تجهیزات و لوازم خانگی و آشپزخانه
 تولید قفسه های فولادی
 ساخت قطعات خودرو
 ساخت قفسه‌های فلزی
 ساخت پنل‌های غیرقابل انعطاف
 ساخت تأسیسات مکانیکی و الکتریکی مانند کابینت
 ساخت قوطی و پروفیل‌های ساختمانی
 ساخت پروفیل‌های مبلی

 

مزایا و معایب ورق سیاه و ورق روغنی


ورق گرم طی فرایند نورد گرم در دمای بالا تولید می‌شود و به همین دلیل یک لایه اکسیدی روی سطح آن قرار می‌گیرد که در نهایت بر کیفیت محصول نهایی تأثیرگذار خواهد بود. اما در نورد سرد با طی مرحله اسید شویی، این لایه حذف شده که یکی از دلایل کیفیت بهتر ورق سرد تولید شده به این روش است. مزیت ورق سیاه در برابر ورق‌های روغنی در تنوع شکل و طراحی، ابعاد بزرگ‌تر و قیمت پایین‌تر آن‌هاست. ابعاد ورق روغنی نسبت به ورق گرم دقیق‌تر بوده و انعطاف‌پذیری بالاتری نسبت به ورق‌های سیاه دارند. ورق سیاه دارای مقاومت بالایی هستند. به همین دلیل قابلیت استفاده برای تولید اجسام و محصولات بزرگ فلزی از آن ها وجود دارد. امکان تولید ورق های روغنی در ضخامت های بسیار پایین وجود دارد. میزان کنترل دقیق سایز برای ورق‌های سیاه کمتر است.

 

قیمت ورق روغنی


سخن پایانی


ما در این جا تعدادی از مهم ترین موارد تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی را که شامل فرآیند تولید، سایز و ابعاد ورق، کیفیت، قیمت و کاربرد می شوند را بررسی کردیم. به این ترتیب، در صورت نیاز به خریداری ورق فولادی می توانید این موارد را بررسی کرده و ورق متناسب با نیاز خود را از بین این ورق ها انتخاب کرده و خریداری کنید.

مهسا عباس زاده

کارشناس تولید محتوا